Biyografi

     

Ben Kimim?

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili Eğitimi bölümünde 3 sene okuduktan sonra Toronto Üniversitesine yatay geçiş yapıp İngilizce ve Almanca çift anabilim dallarında eğitimimi devam ettirdim. Dilbilimi üzerine Yan Dal da yaptım. Alman Dili Edebiyatı ve Teorisi üzerine Master’ımı tamamlamış ve belki de doktora yapmak üzereyken hayatıma yoga girdi. Master tezimi yazarken masa başında saatlerce oturuyordum ve sırt ağrılarım vardı. Çok mutsuzdum, ruhumu doyuran hiçbir şey yoktu akademik olarak başarılı olmama rağmen.  10 yıl öncesinde skolyoz ameliyatı geçirmiştim ve ameliyattan kalan ağrılar yaşam kalitemi önemli ölçüde etkiliyordu. “Ne yapabilirim?” diye bir arayıştayken 2004’te girdiğim ilk yoga seansı 10 yıldır var olan ağrılarımı inanılmaz rahatlattı ve bana çok önemli bir umut ışığı verdi. Bir anda doktoradan vazgeçip yoga hocalık eğitimimi aldım ve 2006 yılında Toronto’da yoga eğitmeni oldum. Dünyanın en iyi yoga hocalarıyla tanışıp çalışma fırsatım oldu, bazılarının asistanlığını yaptım. Bu bilgileri ve kişisel dönüşüm imkânını insanlarla paylaşmak bana en çok ilham veren şey. 2011’de ise Türkiye’ye döndüm ve halen zevkle yoga eğitmenliğini sürdürüyorum. Belki bir gün yoga üzerine doktora yaparım!

Şu anda İstanbul’un önde gelen spor salonlarında, yoga stüdyolarında ve özel bir hastanesinde yoga dersleri veriyorum. Değişik gruplarla da çalışıyorum: Hamilelere yoga, çocuklara yoga, kanser hastalarına yoga (“onkoloji yogası”), İstanbul’da yaşayan ex-pat’lere İngilizce yoga, özel ders…İşimi sevmemi sağlayan, vazgeçilmez kılan şeyler arasında insanların günlük hayatlarına çok yakından dokunma imkânı var. Onların o günkü hallerine, hava durumuna bile göre bir ders tasarlamak, spontan karar verme gerekliliği beni rutinden çıkaran heyecanlı bir öğe. Öğrenci sınıf ortamında size kendini emanet ediyor, orada büyük bir güven ilişkisi var. Her yeni yogaya başlayan kişi bir çocuk gibi karşınızda, çekingen ve oraya gelmesi hayatında denge arayışında olduğu için, aynen benim de bir zamanlar geldiğim gibi. Bunu asla unutmuyor ve aslında bir nevi bana ruhunu da emanet eden öğrencilerime en faydalı yogayı zarar vermeden, sakatlanmaya yol açmadan, kişisel ihtiyaçlarını anlamaya özen göstererek vermeye çalışıyorum.

Bugüne kadar eğitimim şunları içerir:

Diğer kişisel ilgi alanlarım chanting, yoga felsefesi ve Sanskritçedir. Kanada’nın en iyi yoga eğitmenlerinden Hali Schwartz ile ileri seviye yoga felsefe eğitimim devam ediyor, insan doğası ilgimi çektiği için Scott Petrie ile Yoga Psikolojisi kursu da almış bulunuyorum.